• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Ureport | Общество | Европа ще закриля дебеланковците

Европа ще закриля дебеланковците

19 дек., 2014 Ureport Общество Коментарите са изключени за Европа ще закриля дебеланковците
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

дебел човек, пълнота, наднормено тегло

„Пълнотата може да представлява увреждане“ и така да стане причина за трудова дискриминация, реши вчера Европейският съд в Люксембург, предаде ВВС.

Поводът за решението на съда на Европейския съюз е случаят на датския детеледач Карстен Калтофт, който е уволнен от работа заради наднорменото си тегло.

Карстен тежи 160 килограма и през 2010 г. е бил уволнен от общинската служба в датския град Билунд, където е работил 15 години.

Той завел дело срещу общината, но властите твърдят, че са отстранили детегледача заради намалелия броя деца, поради който той вече не бил необходим. Датчанинът обаче твърди, че е бил уволнен заради наднорменото си тегло. А твърденията на работодателя му, че е толкова дебел, че не може да върже връзките на обувките на децата, са лъжа, казва Калтофт. За работата си с децата той разказва: „мога да сядам на пода и да си играя с децата, нямам никакъв проблем“. „Не се смятам за инвалид. Не е хубаво да уволниш човек, просто защото е дебел, ако си върши работата добре“, казва детегледачът.

Според магистратите, сама по себе си пълнотата не е увреждане, но ако възпрепятства „пълноценното и ефективно участие“ в работата, то тя може да е причина за дискриминация по признак увреждане. Решението означава, че ако един човек дълго време е бил дискриминиран заради наднорменото си тегло, той може да получи закрила по законодателството за хората с увреждания.
Безпрецедентното решение има задължителен характер за целия Европейски съюз, макар че националните съдилища ще имат право да преценят дали нечия пълнота е достатъчно сериозна, за да се класифицира като увреждане. Точно това ще трябва да прецени сега съдът в Дания по случая на уволнения детегледач.

Важен елемент от първото по рода си съдебно решение е становището на съдиите, че произходът на увреждането е без значение – т.е., дебеланковците могат да получат правна закрила, независимо дали проблемът им се дължи на заболяване или на слабост към преяждането.

Решението означава, че занапред работодателите могат да бъдат принудени да въведат например по-широки столове, специални паркоместа или забрани дебеланковците сред техните служители да бъдат обиждани за пълнотата си и др.

Пред ВВС Джейн Алмънд от Британското общество на пълните хора коментира, че наднормените килограми не трябва да се приемат за увреждане. „Бедата е, че ако работодателите изведнъж почнат да се подсигуряват с по-широки столове и бюра, повече паркоместа специално за пълни хора, те само ще влошат ситуацията“, казва тя. Според нея така биха внушили, че хората нямат контрол върху състоянието си, вместо да се обясни, че килограмите са нещо, което подлежи на сериозно подобрение с промяна на поведението.

„Европейският съд казва, че пълнотата сама по себе си не е увреждане, но ефектите от нея могат да бъдат такова“, коментира Пол Калахан, шеф на британската юридическа фирма Taylor Wessing. Поради което пълните служители, които например страдат от проблеми със ставите, от депресия или диабет и това се дължи тъкмо на физическото им състояние, ще бъдат защитени от европейската рамкова директива за равното третиране и няма да могат да бъдат уволнявани от работа заради страданията, причинени от теглото им.

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • Дания, дебеланковци, дискриминация, Европа, Европейски съд, Европейски съюз, Люксембург, наднормено тегло, пълнота, решение, уволнение, увреждане

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Най-четени
  • Най-нови
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Валутни курсове

1  CHF =  1.84373 лв
1  EUR =  1.95583 лв
1  GBP =  2.19583 лв
1  USD =  1.76137 лв

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Ureport във Facebook

Ureport.bg

Ureport в Twitter

Tweets von @"ureportbg"

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Категории

Архив

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
  • За нас
  • Общи условия
  • Контакти
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.