Владимир Путин. Снимка: EPA/ БГНЕС
Външни сили работят срещу Русия, Запада продължава да строи стени след края на Студената война, но Русия ще се справи. В този дух беше издържана извънредната пресконференция на руския президент Владимир Путин днес, в присъствието на повече от 1200 журналисти от страната и чужбина.
В разгара на силен спекулативен натиск върху рублата, довел до обезценката й с над 60% тази година, и понижаващи се цени на петрола, хаос на финансовите пазари в Русия, загуби на активи, държавният глава се обърна към нацията. Само тази седмица руската централна банка вдигна основната лихва на 17% и интервенира с над $80 млрд. на пазара, за да спре девалвацията на националната валута.
Спекулациите са нещо нормално
„Спекулант“ не е само понятие от наказателното право, а играта с курса на валутите е нормална за пазарната икономика, каза Путин. В спекулациите могат да участват както чуждестранни, така и руски компании, отбеляза той. „Те (спекулантите) се появяват там, където могат да спечелят пари. Не да откраднат, не да излъжат, а да спечелят пари на пазара“, заяви президентът.
Възможно е нормализиране още догодина
„Възможно е руската икономика да се нормализира дори и през първите две тримесечия на 2015 г., но това зависи от „прекалено много непредсказуеми фактори“, заяви Путин.
По думите му правителството и Руската централна банка се ползват с пълното му доверие, въпреки че последната е можела да действа по-навременно. Икономиката и населението на Русия ще се наложи да се приспособят към ниски цени на енергоносителите (руският бюджет е зависим на близо 90% от приходите от продажби на петрол – б.р.). Основният лихвен процент няма да бъде държан на ниво от 17% дълго време, но това е „необходима мярка за стабилизиране на валутния пазар“.
Без ограничения за износителите
Путин обяви, че централната банка засега не планира да ограничава износителите да продават печалбите си в чужда валута, каквито са държавните енергийни компании, които продават нефта и газа в долари. На тях може да се влияе чрез бордовете на директорите им, отбеляза президентът. Ограничения не планираме, заяви той.
Владимир Путин разказа за свой разговор отпреди два дни, в който напомнил, че трябва да се плащат кредитите, на което му отговорили: „Е, $3 милиарда имаме“. Все пак три милиарда долара не са 30 копейки, заяви държавният глава.
Всичко ще бъде наред
Путин е сигурен, че курсът на рублата ще се стабилизира. Въпреки това допусна, че е възможна инфлация и увеличаване на цените, най-вече при бензина и хранителните продукти. Поради тази причина там ще е и най-важната борба на правителството.
Ръстът на БВП на Русия за първите 10 години ще е 0.6-0-7%. Този на производството в момента е 1.7%, а на военно-промишления комплекс за 2014 г. е 3.3%. Безработицата е под 5%, допълни той.
Дефицит няма да има и дори ще има бюджетен излишък, а в страната има положителна демографска динамика и ниска смъртност. Важно е хората да бъдат подпомагани и да се запази социалната подкрепа, каза още президентът, но намекна, че някои социални плащания могат и да бъдат намалени.
Според него всички райони на страната трябва да бъдат конкурентоспособни в производството и развитието си. Той прогнозира, че тъй като световната икономика расте и има нужда от енергийни ресурси, до 2 г. икономическият растеж в Русия ще се стабилизира.
Сега обаче ключова цел на Русия е диверсификация на нейната икономика, посочи Путин. Той обясни, че това е възможно, тъй като Русия разполага с резерви и ресурси, които са достатъчно, за да нормализират икономиката.
„Трябва да работим с износителите, за да печелим чуждестранна валута“, заяви още Путин и обясни, че трябва да се създадат благоприятни условия за бизнес, което е трудно заради ниските приходи от продажбата на петрол.
Много и бързи пари има във високите технологии, затова те трябва да се развиват, смята руският президент.
„Трябва да се работи, а условията ни притискат днес да бъдем иновативни, да даваме свобода на предприемачите и да гарантираме правата на собственост“, допълни той и припомни, че е въвел четиригодишна „данъчна ваканция“ и тригодишна „регулаторна ваканция“ за малкия и средния бизнес.
Поглед към Азия
Обръщането на Русия към Източна Азия е глобална тенденция на задълбочаване на връзките на целия свят с региона, убеден е руският президент. Той посочи, че източноазиатските държави се нуждаят от много енергийни ресурси. Договорите с тях били договорени много отдавна и просто реализирани тази година.
По думите му големият газов проект с Китай е рентабилен и ще позволи свързването на западната и източната тръбопроводна инфраструктура. Това, добави той, е изгодно за всички участници на пазара.
За хъба, Турция и газа
Възможността за създаването на европейски газов хъб на турско-гръцката граница ще зависи от желанието на ЕС, Русия е готова да работи в тази насока, заяви Владимир Путин.
„Искат ли (европейските партньори) да имат устойчиви, гарантирани достави на енергоресурси от Русия, от които така се нуждаят, и без транзитни рискове? Чудесно, тогава ние ще работим. Тогава може през Гърция да се излезе в Македония, по-нататък може да се стигне и до Сърбия. Може пак да се стигне до „Баумгартнер“ (хъб) в Австрия. Ако не искат, няма да правим нищо“, повтори Путин своя по-раншна позиция, изразена и за „Южен поток“.
Що се отнася до Турция, Путин заяви, че икономиката й нараства и се нуждае от допълнителни ресурси. „Сега турските партньори поставят въпроса да се увеличат доставките най-вече за вътрешния пазар. Какво, да отказваме ли? Имаме всички договорености с тях, свързани с цената, с графика на доставките. Ние знаем техните потребности“, отбеляза още Путин
The big bad West
Основна вина за икономическите трудности на страната имат външните фактори, и по-специално падането на цените на петрола, затова Русия трябва да води собствена икономическа политика, категоричен бе руският държавен глава. Той заяви още, че иска руската икономика да бъде независима, въпреки санкциите. Основният фактор за случващото се според него е цената на петрола.
„Русия има естествено желание да се съхрани като нация и като държава“, категоричен бе Путин. Той обясни, че от края на Студената война насам западните партньори само се опитват да дискредитират Русия и да й пречат. Пример за това били опитите за осуетяване на олимпиадата в Сочи.
Той припомни, че след падането на Берлинската стена на Русия е обещано, че НАТО няма да се разширява на изток. „Това обаче стана два пъти“, каза Путин и посочи, че основният проблем на международните отношения се дължи на факта, че Запада смята, че е спечелил Студената война, но не е спрял да строи стени след нея, въпреки всички опити за помирение и жестове на Русия.
Относно анексирането на Крим през март, руският президент обясни, че страната само е защитавала правото си на съществуване и суверенитет.
На въпрос дали опозицията в Русия е потискана и преследвана Путин заяви, че опитите да се разрушава руската държавност няма да бъдат толерирани, а в Русия имало хора, които изпълняват политическите цели на други държави.
Готови за мир в Украйна
Путин обяви, че Русия е готова да помогне за мирно решение на конфликта в Източна Украйна. Сепаратистите са готови на мирно решение, но украинската армия не иска да напусне Югоизточна Украйна, обясни той. Освен това, армията държала пленници неправомерно.
За да има мир, посочи Путин, е необходимо спазването на договореността от Минск, но украинската власт не е готова да спазва своите задължения. В момента Киев не уважава правата на жителите на Донбас, каза още президентът.
Той е убеден, че мирно решение може да сложи край на кризата в Украйна, в съответствие с международното право и правото на самоопределението на народите. Трябва да бъдат възстановени икономическите връзки с Донбас, а банките в областта – отворени отново, каза още Путин.
Путин е сигурен в желанието на украинския му колега Петро Порошенко да сложи край на конфликта, но други представители на украинската власт пречат. Според него единственият агресор в Донбас била украинската армия, която действа по заповедите на „взелите властта с държавен преврат“ управници в Киев.
Относно загиналите руснаци в Източна Украйна руският президент заяви, че те са били невъоръжени журналисти, които са изпълнявали дълга си по отразяване на събитията. Украинските пленници в Русия били обвинени в организиране на терористична дейност.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.