По-голям брой граждани имат положително мнение за Европейския съюз и вярват в него. Това показва последното проучване „Стандартен Евробарометър“, публикувано днес.
Есенното издание на това изследване за 2014 г. е първата анкета, проведена в целия ЕС, откакто Комисията на Юнкер встъпи в длъжност на 1 ноември 2014 г., съобщиха от пресслужбата на ЕП.
Новите резултатите показват подобрение по важни политически показатели и значителна обществена подкрепа за ключовите политически приоритети, набелязани от новата ЕК. Броят на европейците, заявили, че имат положително мнение за ЕС, е нараснал от 35% през юни до 39% през ноември. 37% са с неутрално мнение, докато 22% застъпват негативно мнение (спад спрямо резултата от 25% през юни).
Европейците, които заявяват, че имат доверие в Европейския съюз, са се увеличили на 37% (с 6 пункта повече спрямо предишното проучване, проведено веднага след изборите за Европарламент). Средното ниво на доверието в националните правителства също леко се е повишило, достигайки 29% (+2 пункта).
България остава сред страните с най-положително отношение към Европейския съюз (51%) като по този показател дели 4-то място в ЕС с Люксембург. Най-големи евроентусиасти са гражданите на Полша (61%), Румъния (59%) и Ирландия (53%).
Според резултатите през последната половин година българските граждани са променили мнението си за единната европейска валута и сега има мнозинство (45% срещу 42%) в подкрепа на еврото.
В изследване на Евробарометър, правено тази пролет, България заедно с Италия и Гърция бяха единствените държави членки на ЕС, където повече от половината от хората не се чувстват граждани на Общността. Делът на запитаните, отговорили, че не се чувстват граждани на ЕС в България, беше 53%, в Италия – 50 на сто, а в Гърция – 51 процента.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.