Участието на българите в корупционни сделки е на най-високо равнище от последните 15 години, отчита годишният доклад на Центъра за изследване на демокрацията. Според данните в него през последната година у нас са реализирани по около 158 000 корупционни сделки на месец.
Докладът изтъква необходимостта от провеждане на реални институционални антикорупционни реформи, които да се съчетаят с личния пример на основните фигури в съдебната и изпълнителната власт. Всичко това може да противодейства на “завладяването на държавата и широкото разпространение на административната корупция”.
Според председателя на центъра Огнян Шентов има своеобразен връх в политическата корупция, извън “злободневните скандали в съдебната система”.
Като пример за политическа корупция, завладяваща държавата, той даде управлението на големите инфраструктурни проекти в страната. “Напоследък, разбира се, беше случаят с „Белене“ и разбира се фиаското с „Южен поток“, уточни Шентов.
Основните изводи в доклада, поставящ България на трето място по корупция на Балканите след Албания и Черна Гора, са:
Корупцията е по инициатива на държавната администрация
Според изследването именно държавните служители упражняват корупционен натиск върху гражданите, които се налага да използват административни услуги. Податливостта на корупция на гражданите през 2014 г. е на равнище, сходно с наблюдаваното през 1999 г., въпреки покачващата се нетърпимост към корупционното поведение.
Фактът, че повечето български граждани не приемат корупцията, но въпреки това са склонни да участват в нея, показва наличието на структурен проблем на управлението в българското общество: корупцията се превръща в допълнителна цена за ползване на административни услуги. В бизнес сектора ефективността на корупцията, като метод за разрешаване на проблеми, през 2014 г. се повишава.
Правните инструменти за противодействие са неефективни
Докладът отчита, че заради твърде високите равнища на участие на българското население в корупционни сделки, наказателно-правните инструменти за противодействие са неадекватни. Първо, защото мащабът на проблема надхвърля капацитета на органите на наказателното правораздаване. Второ, защото правоприлагащите органи са превзети от частни икономически и политически интереси, които осуетяват и делегитимират действията им, особено по отношение противодействието на корупцията по високите етажи на властта.
Държавата е завладяна от частни интереси
През 2014 г. българското общество стана свидетел и на проявления на политическа корупция в застрашителен мащаб, отчита докладът. Възходът и падението на Корпоративна търговска банка недвусмислено демонстрира, че завладяването на държавата от частни интереси е достигнало дори до най-силните правоприлагащи органи като Прокуратурата, Финансовото разузнаване и БНБ.
Сагата „Южен поток” от своя страна е разкрила колко високо е достигнала корупцията в държавните институции, предвид това, че интересите на трети страни (като Русия) са успели да диктуват условия на българския парламент и българското правителство за сметка на българските и европейските интереси.
ВСС не може да посрещне предизвикателството
Повишаването на административната и политическата корупция през 2014 г. става на фона на продължаващата неспособност на Висшия съдебен съвет да посрещне предизвикателството да гарантира, че прокуратурата и съдът се борят успешно с корупцията и завладяването на държавата.
Структурата на съдебната система все още не дава гаранции за бързо, справедливо и прозрачно прилагане на закона. Все още не е постигнато адекватно натоварване на съдилищата и прокуратурата; това създава възможности за забавяне на делата и повишава корупционните рискове. Неразрешен остава въпросът и за неутрализирането на политическите и други влияния в работата, подбора и назначаването на служителите в съдебната система.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.