Снимка: БГНЕС
Въпреки разговорите за съставяне на коалиционно правителство, все още няма гаранции, че Бойко Борисов и управленският елит на ГЕРБ ще гарантират и провеждането на успешната дясна политика необходима за развитието на страната ни, пише за БГНЕС бившият депутат и председател на клуб „Либерално общество“ Аспарух Панов.
По отношение на коалицията, която спечелилата изборите партия ГЕРБ се опитва да формира вече две седмици, има все още много въпросителни и нерешени политически и личностни проблеми.
Но едно е ясно, по-добър вариант от правителство на малцинството с Реформаторския блок едва ли може да бъде намерен.
Без да отричам значението на консенсуса около национално отговорни решения и компромиси в политиката, смятам, че различията във възгледите, ценностите и програмите на политическите партии са основният двигател на демокрацията.
Принципното, ожесточено и никога незаглъхващо противопоставяне между „консервативни“, „социалистически“ и „либерални“ публични политики осигурява най-здравословния климат за развитие на обществото.
Демократичната политическа култура изисква постоянен сблъсък на различни програми и политически практики. Тук се крие и дълбокият позитивен смисъл на борбата за власт – да спечелиш изборите и да реализираш своята партийна управленска стратегия под непрекъснатите критики и контрол от страна на опозицията.
Търсенето на „национално съгласие“ в политиката е типично за лявото политическо мислене и особено при днешната дълбоко кризисна и тягостна политическа ситуация, воденето на разговори за съставяне на правителство с БСП и АБВ не е нищо друго освен „просълзяваща“ демагогия, насочена в крайна сметка към размиване и ликвидиране на философията на многопартийността.
Крайно време е да престанем да се самозалъгваме, че левицата и десницата споделят общи политически и икономически ценности. Дори и в най-развитите демокрации те се разминават по най-важните въпроси на управлението – ефикасността и моралът на властта, разделението на властите, степента на регулиране на икономиката и преразпределение на държавните средства, както и въпросите за свободата и отговорността, за ролята на държавата и за фундаменталните ценности и подходи на външната политика, особено в бурни времена като днешните.
Разбира се, коалиционните управления в много случаи са наложителни. Но те съществуват единствено на базата на допустимия политически компромис като „по-малкото“ абсолютно необходимо зло. Компромис, който не преминава границите на почтеността. Но да отстъпиш от политически позиции, това е престъпление направо – по-добре да не си и помисляме за такъв компромис.
Друг е въпросът, че след всичко, което се изписа и изговори около проведените до сега разговори за съставяне на коалиционно правителство, все още не виждам сериозни гаранции, че Бойко Борисов и управленският елит на ГЕРБ ще бъдат в състояние да гарантират и проведат успешната дясна политика необходима за развитието на страната ни.
Дано да греша, но 2009 г. не е толкова далече, за да не помним как още от началото на първото управление на ГЕРБ с всеки изминат ден методично и необратимо се рушаха принципите на институционалната демокрация. А дясната политика на ГЕРБ беше само на хартия.
Добре че поне по-малкият партньор в евентуалната коалиция ще бъде Реформаторският блок, класически тип модерна дясноцентристка формация. Ако има нещо наистина достойно при реформаторите, то във вътрешната политика това е тяхната модерна програма за ключови реформи, а във външната – недвусмислената им позиция по толкова нажежената тема „ЕС – Русия“.
Те подхождат наистина като държавници, като със своите становища успяват да защитят ясно и категорично авторитета на страната ни не само като член на ЕС и НАТО, но и като тяхна източна граница. И това е напълно разбираемо. Все пак нека не забравяме, че генетично реформаторите произхождат основно от мощните движения на прехода СДС и НДСВ, които вкараха България в НАТО и ЕС.
„Реформаторите“ едва ли ще могат да променят много неща в безметежния популистки стил на управление на Бойко Борисов. И все пак, каквото и да се случи, най-малкото ще замирише на европейска демокрация. А това ни е жизнено необходимо. Въпреки огромните икономически и политически трудности, които преживяваме днес, ние сме неразделна част от свободния свят и бъдещото ни е в задълбочаването на европейската и евроатлантическата ни интеграция.
Успехът на този процес е както в детайлите, така и в типа партийна политика и лидерско поведение, но най-вече в стратегическото умение да се мисли с няколко хода напред за реализирането на националните ни интереси. Тук точно се крие и фундаменталната разлика, която очакваме да видим между новото и предишното правителство на Бойко Борисов.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.