• Политика
    • България
    • Европа
    • Миграцията към Европа
    • Украйна
    • Свят
    • Близкият изток
    • Игра на тролове
  • Общество
  • Икономика
  • 300 думи
  • Игра на тролове
  • Нокаут
  • BGreport
  • Още
    • Водещи новини
    • Мнение
    • UrStory
    • UrEvent
    • Спорт
    • Култура
    • Карикатура
    • Галерия
  • Изпрати материал
  • Галерия
  • Следвай
    • Facebook
    • Twitter
    • Google+
    • Вход
    • Профил
    • Моите материали

Ureport | Политика | България | Българи от чужбина възразиха срещу назначението на Ива Йорданова

Българи от чужбина възразиха срещу назначението на Ива Йорданова

21 окт., 2014 Ureport България, Водещи новини Коментарите са изключени за Българи от чужбина възразиха срещу назначението на Ива Йорданова
  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

Ива Йорданова и Божидар Лукарски. Снимка: БГНЕС/ Темадейли

Ива Йорданова и Божидар Лукарски. Снимка: БГНЕС/ Темадейли

Часове преди новоназначената зам.-шефка на Държавната агенция за българите в чужбина Ива Йорданова да подаде оставка, българи от чужбина разпространиха отворено писмо, в което опровергаха мотивите на МС за назначението й.

Известната като „любима на Божидар Лукарски“ – лидера на СДС, госпожица, която има политически актив в „Движение България на гражданите“ на Меглена Кунева, беше обявена от служебния премиер като особено компетентна по темата. Проф. Георги Близнашки заяви, че тя е показала способности по време на предизборната кампания, работейки активно с българи от чужбина.

Още по темата

  • Българин ще се става и с декларация
  • Българите в чужбина – последна дупка в свирнята
  • Лукарски намести свои хора в КЗП напук на закона
  • К'ва публичност, к'ви пет лева... Който властта каже
  • Българи в чужбина подкрепят Кирил Радев за шеф на ДАБЧ
  • Девет се борят за шеф на Агенцията за българите в чужбина
  • Любимата на Лукарски няма да се кандидатира за председател на ДАБЧ
  • Диков по петите на Лукарски за трите седмици в САЩ
  • Скриха Лукарски в САЩ
  • 30 дни след клетвата
  • 50 000 повече българи и румънци работят на Острова
  • Агенцията за българите в чужбина работила отвъд закона
  • Служебният премиер Близнашки отчете 90% изпълнени дела
  • Любимата на Лукарски подаде оставка от държавния пост
  • Поради что се срамите от г-ца Баракова
  • Жената до Лукарски - зам-шеф в агенцията за българите в чужбина
  • Кунева води евролистата на Реформаторския блок

Писмото, което е адресирано до Близнаши, ДАБЧ, вицепремиера Илияна Цанова и самата Йорданова, с копие до президента и омбудсмана, опровергава аргументите му и прави на пух и прах мотивите за назначението й.
Публикуваме го с незначителни съкращения.

„Пишем Ви по повод назначението на нов заместник-председател и временен ръководител на ДАБЧ. Като българи, живеещи в чужбина, искаме да споделим мнения, загриженост и препоръки за работата на Агенцията.

Пребивавайки в чужбина, неминуемо правим паралел между начина, по който се извършват назначенията в държавната администрация в много напреднали страни. Публичните институции в успелите държави имат строго регламентирани процеси на подбор и прозрачност. Тези процедури гарантират, че избраният кандидат притежава нужните качества и умения за заемането на обществена позиция.

В тази връзка ни направи впечатление непрозрачният начин, по който беше лансирана кандидатурата на Ива Йорданова. Това подкопава доверието в институцията и поставя въпроси относно процедурата за назначения в администрацията като цяло.

Организирани доброволно и безвъзмездно, в последните години няколкостотин българи в чужбина водим усилена кампания за улесняване гласуването на българските граждани в чужбина и за още по-активно участие в изборите. Много от нас и организациите, в които участваме, се включват години наред с предложения за промени в Изборния кодекс.

Непосредствено след обявяването на дата за предсрочните парламентарни избори стартирахме доброволен проект „Парламентарни избори в чужбина 2014″ (http://news-bg-abroad.com/parliamentelections2014Main/) съвместно с различни организации на българите извън страната (АБГ-Асоциация на българските групи (ABG e.V.), Дюселдорф; Сдружение „Бай Ганьо“, Манхайм („Bai Ganyo“ e.V.), Сдружение „Българско общество“, Фрайбург (Verein Bulgarische Gesellschaft 681 e.V.); Българска асоциация в Северна Ирландия; активисти на групата ДАНСwithmeGlobal; „Гласуване без граници“, „Искаме да гласуваме“, AVKM – akadmischer Verein Кирил и Методий) както и многобройни сънародници от цял свят.

Проектът ни следва целта да мобилизира колкото може повече българи по места за подготовка и участие в изборите за Народно събрание извън страната. Чрез интернет-сайтове и няколко групи във Фейсбук в продължение на два месеца над 150 местни координатори от различни държави работихме за разкриването на секции в интензивно сътрудничество с посолствата и консулствата по места и с тяхната активна подкрепа.

Инициативата включваше не просто само подаването на заявленията, а и конкретно осигуряване откриването на секциите – търсене на помещение, намиране на хора за членове на секционните избирателни комисии, пълно осигуряване на цялото нужно техническо оборудване за секциите.

Предоставихме и експертна помощ на местните координатори чрез съвети и консултации и обучение на местните координатори и участниците в секционните избирателни комисии. Създадената мрежа продължава да работи по различни инициативи на българите в чужбина.

Положителните изборни резултати извън страната са резултат от промененото законодателство и различни инициативи и кампании. Несъмнено в основата лежат доброволните и безвъзмездни услилия на широк кръг български граждани в чужбина.

Затова намираме за едностранна и некоректна представената информация в съобщението на Министерски съвет по повод назначението: „Ива Йорданова беше ръководител на екипа, реализирал успешно платформа за комуникация с българите в чужбина чрез социалните мрежи, която стартира в навечерието на парламентарните избори. Чрез кампанията бяха достигнати над 300 000 наши сънародници зад граница, както и над 2 500 Фейсбук групи на българи в чужбина“.

Тази кампания започна само 10-на дни преди изборния ден, когато приготовленията на секциите в чужбина бяха почти приключили. Контактите с представители на групата бяха силно закъснели, спорадични и непродуктивни.

В тази връзка настояваме:
За конкретни критерии, прозрачност и сериозна квалификация при назначаване на отговорни позиции в ДАБЧ.

Агенцията да разработи и приложи ефективни политики за достигане до колкото може повече българи в чужбина и то не само по време на избори.

За анализ на работата на ДАБЧ и конкретните възможности в подкрепа на интересите на българите в чужбина.

Да се изготви конкретна програма за действие въз основа на анализите за подкрепа на интересите на българските граждани извън страната.

Смятаме, че цел на Агенцията би трябвало да е, достигне не само еднократно до 300 000 от българите в чужбина, а и до останалите около 2 милиона български граждани, пребиваващи извън страната, и да положи целенасочени и координирани усилия за осъществяване на реални политики за и съвместно с тях.

С уважение,

Александър Тошковски, Карлсруе, Германия

Андрей Ненов, Денвър, САЩ

Антоанета Антонова Тончева, Регенсбург, Германия

Бела Димова, Кеймбридж, Великобритания

Бойка Димитрова-де Бур, Грьонинген, Холандия

Валерия Кертикова, Атина, Гърция
Васил Халачев, Лас Палмас де Гран Канария, Испания

Велка Йордан-Йонкманс, ABG e.V., Дюселдорф, Германия

Галя Стоянова, Мюнхен, Германия
Георги Димитров Караманлиев, Швейцария
Дамянка Пантелеева Димитрова, Лондон, Великобритания

Десислава Динова, Питсбърг, САЩ

Десислава Романова Исаева, Сан Франциско, Калифорния

Десислава Христова, Лондон, Великобритания

Диана Мондешка, Тънбридж Уелс, Великобритания

Димитрина Ланг, Мюнхен, Германия

Елена Хамбарджиева, Ню Йорк, САЩ

Живко Желязков, Маастрихт, Нидерландия

Зорита Стамболиева, Роршарх, Швейцария

Иван Филчев, Мюнхен, Германия

Илиана Илиева-Дъбова, Испания

Костадин Дюлгерски, Хюстън, Тексас, САЩ

Красимир Гаджоков, Торонто, Канада

Кремена Димитрова, Копенхаген, Дания

Лиляна Карачорова, Балтимор, МД, САЩ
Мария Стефанова, Питсбърг, САЩ

Мартин Николов, Сидни, Австралия

Надежда Николаева Наумова, Питсбърг, САЩ

Нели Олова, Кеймбридж, Великобритания

Павлина Боралиева Норич, Великобритания

Паулина Владимирова Ципфел, Виена, Австрия

Петя Николова, Белфаст, Великобритания, Българска асоциация в Северна Ирландия

Петър Христов Христов, Глостър, Великобритания

Роберт Манолов, Луизиана, САЩ

Светослав Моллов, Саутхемптън, Великобритания

Силвия Методиева Лозева, Пърт, Австралия

Силвия Тинкова Янева, Сиена, Италия

Соня Меркова-Пенева, Виена, Австрия

Стефка Антонова, Норуолк, САЩ

Стефка Хийткот, Кроули, Великобритания

Стилиян Атанасов, Италия

Таня Димитрова Тодорова, Нойс, Германия
Таня Станиславова Симеонова, Лондон, Великобритания
Цветана Малинова, Саутхемптън, Великобритания

Цветанка Богданова Петрова, Каламата, Гърция

Цветелин Магдалинов Игнатов, Сиена, Италия

  • SHARE
  • TWEET
  • SHARE
  • ИЗПРАТИ МАТЕРИАЛ

  • Божидар Лукарски, българи, българи в чужбина, ДАБЧ, Държавна агенция за българите в чужбина, Ива Йорданова, медии, отворено писмо

300 думи

  • Диктатура на ТВ-тариата
    Диктатура на ТВ-тариата

    ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата

    „Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...
  • Най-четени
  • Най-нови
  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

  • И Австрия забранява бурките
    И Австрия забранява бурките

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките

  • С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
    С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен

  • И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
    И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците

  • Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
    Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон

  • Анкара прати турски военни в гръцки води
    Анкара прати турски военни в гръцки води

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води

Валутни курсове

1  CHF =  1.84373 лв
1  EUR =  1.95583 лв
1  GBP =  2.19583 лв
1  USD =  1.76137 лв

Шут

  • Разни комшии, разни идеали
    Разни комшии, разни идеали

    ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали

Галерия

  • Върви, народе обгазени!
    Върви, народе обгазени!

    ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!

    Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...

Ureport във Facebook

Ureport.bg

Ureport в Twitter

Tweets von @"ureportbg"

Етикети

БСП Барак Обама Бойко Борисов Брюксел България Великобритания Владимир Путин ГЕРБ Германия Гърция ДПС ЕС Европа Европейски съюз Ирак Ислямска държава КТБ МВР Москва НАТО НБА ООН Реформаторски блок Росен Плевнелиев Русия САЩ Сирия София Турция Украйна Франция бежанци жертви избори икономика мигранти парламент полиция правителство президент премиер прокуратура протест съд тероризъм

Категории

Архив

Copyright 2015 Ureport.bg / Всички права запазени / Sitemap
  • За нас
  • Общи условия
  • Контакти
Ureport.bg използва бисквитки (cookies). За повече информация вижте страницата Общи условия. Close
 

Loading Comments...
 

You must be logged in to post a comment.