Цветан Василев
Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев, който вчера доброволно се предаде на сръбската полиция, е с мярка домашен арест в Белград. Това реши Висшият съд в сръбската столица. Василев е предал паспорта си и е длъжен всеки ден да се разписва в полицейското управление по местоживеене. В днешния си брой „24 часа“ пише, че му е наложена мярка „подписка“.
„Съдията от Белград забрани на българския гражданин Цветан Василев да напуска страната, отне неговият паспорт и го задължи всеки ден в работно време да се разписва в полицейското управление“, се казва в решението на съдията, цитирано от местни медии.
Съдът в Белград започва събиране на необходимата документация относно вземането на решение за изпълнението на законовите задължения за предаването на Цветан Василев, се казва още в официалния документ.
Когато получим молбата от България за предаването на Цветан Василев, най-напред съдът ще вземе решение относно изпълнението на условията за неговото екстрадиране.
Окончателното решение по този въпрос обаче ще бъде взето от Министерството на правосъдието на Сърбия. Това каза говорителката на Висшия съд в Белград Душица Ристич относно процедурата в западната ни съседка за съдбата на банкера.
Междувременно в София вложители в затворената от 20 юни КТБ, обединени в инициативен комитет, заявиха, че БНБ тенденциозно и умишлено гони технически фалит на КТБ. Това се прави, за да защитят собствените си кожи, коментира Борис Михайлов от Фейсбук инициативата „КТБalive“.
От „КТБalive“ отново настояха за спешни действия за оздравяването и отварянето на КТБ. „КТБalive“ не е защитник на Цветан Василев, ние защитаваме вложителите в банките, но една банка не може да се оздрави от ареста, това могат да го кажат само хора, които в живота си една лафка не са управлявали, коментира Михайлов. „Ще минат години и основните акционери ще осъдят България, защото не са им дали възможност да спасят банката и ние ще платим тези пари. Ще фалират хиляди фирми, а стотици хиляди хора ще излязат на улицата, защото след затварянето на банката ще останат без работа накрая“, смята той.
„Ако държиш една банка 6 месеца затворена, тя ще фалира“, коментира Михайлов. Членовете на инициативата вече са решили да водят дела заради това, че не нямат достъп до сметките си. Искам да стане ясно, че всички централни банки в света и всички политици си защитават хората, но нашите финансисти, които са учили в „Карл Маркс“ (настоящ УНСС – бел.р.) вероятно са останали в епохата на Карл Маркс, целта е да се унищожи цялата нация, каза още Михайлов. Според него даването на безлихвени заеми на общините, чиито сметки са в КТБ, е нарушение на Конституцията. Той призова политиците преди изборите да се разберат за пътна карта за оздравяването на КТБ.
Минимум 6 милиарда лева ще струва фалитът на КТБ, коментира Вера Ахундова. Тя напомни, че гарантираните депозити в КТБ са за близо 3.7 милиарда лева. За да бъдат изплатени те при фалит на банката, 2.1 милиарда лева ще дойдат от фонда за гарантиране на кредитите, а останалите 1.6 милиарда – от държавния бюджет. (Всъщност във фонда има 1.8 милиарда, сумата от 2.1 милиарда лева е само в случай, че от банките бъде изискано да платят в аванс годишните си вноски към Фонда за гарантиране на влоговете в банки. Бел.р.) По думите й над половин милион българи ще бъдат засегнати от евентуалния фалит на банката.
КТБ заедно с дъщерното й дружество – ТБ „Виктория“, беше поставена под специален надзор на 20 юни. УС на БНБ удължи вчера до 20 ноември този режим.
На 28 юли прокуратурата обвини за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай Цветан Василев. Началното му обвинение е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19 юни 2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова и Орлин Русев да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева.
В същия ден за Василев е издадена Европейска заповед за арест (ЕЗА) и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система (ШИС). Той беше обявен за издирване и в информационната система на Интерпол. Миналата седмица сръбският министър на вътрешните работи Небойша Стефанович заяви, че по онова време не е получавал никаква информация за Цветан Василев, включително и искането на Интерпол.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.