Върховната административна прокуратура (ВАП) започва проверки заради наводненията. Разпоредени са такива в Басейновите дирекции и в общинските власти и областните управи за изпълнение на задълженията по Закона за водите и Закона за защита при бедствия. От пролетта на тази година до момента жертвите на наводненията в България са 26.
Проверката е във връзка с наводненията и посещението на главния прокурор Сотир Цацаров в Мизия. Констатирани са проблеми и нередности, които се повтарят във всички засегнати от наводненията места, съобщиха от прокуратурата.
Указанията на ВАП обхващат периода от 1 януари 2014 г. до момента на извършване на проверката. От Басейновите дирекции са изискани документи, които да удостоверяват дали е извършена предварителна оценка на риска от наводнения за всеки район на басейново управление, дали са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и дали е информирана обществеността за планирани мерки в случай на наводнения.
Въпросите обхващат и дали е осъществяван контрол за поддържане на проводимостта на речните легла, поддържани ли са в техническа изправност водностопанските системи и хидротехнически съоръжения и в какво състояние е необходимата измервателна и контролна апаратура за мониторинг.
По отношение на кметовете и областните управители ВАП ще провери дали са извършени всички дейности по Закона за защита при бедствия чрез единната спасителна система и дали са изготвени аварийни планове на водностопанските системи и съоръжения от собствениците или ползвателите им.
Крайният срок за завършване на проверката е 24 октомври 2014 г., след което получените резултати ще бъдат обобщени. До момента ВАП е извършила две проверки по реда на надзора за законност за състоянието на язовирите в страната – през 2012 г. и през март 2014 г.
Проверката от 2012 г. е относно управлението и разпореждането с язовири – публична общинска собственост. Установено е, че масово общинските съвети са взимали решения за отдаване под наем на язовири, вместо решение за отдаване на тези обекти на концесия. Извършени са 146 проверки на територията на цялата страна и са установени 1809 административни нарушения. Районните и окръжни прокурори са внесли 279 протеста в съдилищата до средата на юни 2012 г. Изготвените предложения до съдилищата и компетентните административни власти по реда на надзора за законност са 426.
През март т.г. ВАП е изискала от екоминистерството становище за състоянието на язовирите в страната с оглед на предотвратяване на риска от наводнения. В отговора на МОСВ от 31 март се посочва, че 68 язовира на територията на страната са в предаварийно състояние и експлоатацията им е недопустима, поради риск за хората, околната среда и материалните ценности.
Изпратени са предписания, чието неспазване е масово, и са констатирани празноти в нормативната уредба по отношение на контрола върху собствениците за поддържане на язовирите в изправно техническо състояние.
Междувременно по БНТ днес министърът на вътрешните работи в служебното правителство Йордан Бакалов поиска глоби за общините, които не вземат превантивни мерки, за да ограничат щетите от наводнения при обилни валежи. Той заяви заяви, че преди седмица е изпратил писма до общините да си почистят коритата на реките, канализациите и т.н.
Вътрешният министър е издал заповед инспекторите на МВР да правят проверки по места и да дават предписания на общините. МВР обаче няма право да санкционира кметовете, които не са си изпълнили задълженията.
Бакалов е поискал и справка колко пари са били похарчени през последните 10 г. за финансиране на щетите от бедствията. Според министъра сумата надхвърля 1 млрд. лева, а мерки така и не се взимат. Според него това положение силно се е влошило със създаването на Министерството за защита на населението при бедствия по време на тройната коалиция. Към момента министерството е закрито, а на МВР е вменено да изпълнява действията по бедствията и авариите.
Кристалина Георгиева обеща съдействие
Еврокомисарят за реакция при бедствия Кристалина Георгиева е на линия, за да помогне с каквото е нужно на пострадалите при последните наводнения в няколко български общини, сред които Бургас, Берковица, Харманли, Приморско, Димитровград и др. Те причиниха не само тежки материални щети, но и отнеха няколко човешки живота.
„Европейският кризисен център е в контакт с българските власти във връзка с последните наводнения. На линия сме да помогнем, ако е нужно“, се казва в съобщението на Георгиева във Фейсбук. Тя подчертава, че „засега оценката на българските власти е, че могат да се справят със собствени сили и не е поискана европейска помощ по линия на механизма“. При предишните наводнения, които сполетяха Варна, Добрич и Мизия, нямаше европейска помощ за пострадалите райони.
Георгиева разяснява какво може да направи Европейската комисия, за да помогне на България да се справи с бедствията и неговите последици. „Първо, при голямо бедствие всяка държава-членка на ЕС преценява дали може да се справи със собствени сили или да се обърне за помощ към Европейската комисия и да активира Европейския механизъм за гражданска защита“, пише тя.
„Второ, когато стане ясен мащабът на щетите, за тяхното възстановяване може да се пренасочат средства от европейски програми. Трето, при особено мащабни бедствия в ЕС има и Европейски фонд за солидарност, от който страната ни може да получи средства ако щетите надхвърлят определен размер от брутния вътрешен доход“, добавя още Георгиева.
Очаква се покачване на нивото на реките Места и Марица
По данни и прогнози на НИМХ, днес ще се увеличава притокът към устията на реките, съобщиха от МОСВ.
Очакват се по-съществени повишения на нивата на р. Марица в горното течение и притоците ѝ Стара река, Крива река, Яденица, Чепинска. Според прогнозите на системата за ранно предупреждение при наводнения, се очаква водните количества в р. Марица при Харманли и Свиленград и в р. Сазлийка при Гълъбово да се задържат до праговете за предупреждение.
Очаква се повишение на р. Места в горното течение и притоците ѝ Бела Места, Черна Места, Белишка, Вотрачка, Коница, Бистрица; горното течение на р. Струма и притоците ѝ р. Рилска, Цапаревска река, р. Лебница, р. Бистрица, р. Струмешница.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.