©EPA/БГНЕС
Бразилският сенат отново стана арена на маратонско заседание, след което мнозина се питат дали това не е последната битка на президента Дилма Русеф.
Дебатите по процедурата по импийчмънт на първата жена президент на Бразилия с баща българин, имигрант от Габрово, бяха разгорещени. Този път обаче отстранената временно от длъжност Русеф беше в центъра на събитията, защото ѝ се наложи да отговаря на въпросите на над 50 сенатори един по един, отбеляза BBC.
Това е безпрецедентен момент в бразилската история и се очаква делото да приключи с окончателното ѝ остраняване от длъжност.
Макар обвиненията срещу Русеф да са за нарушения на бюджетните закони, зад делото стои много по-заплетен план.
В момента Бразилия преживява най-тежката икономическа криза от десетилетия. Икономиката е в рецесия след години на обещаващ растеж.
По време на втория мандат на Русеф бюджетният дефицит, инфлацията и безработицата скочиха до небесата, а държавата загуби постигнатия с много усилия благоприятен за инвеститорите кредитен рейтинг.
Обвиненията в корупция опетниха Работническата партия на Русеф и подхраниха неприязън спрямо нея и ментора ѝ – Луис Инасио Лула да Силва. Човекът, когото тя наследи на президентския пост.
Сенаторите обвиниха Русеф за срива на икономиката и я обвиниха в укриване на растящия бюджетен дефицит с цел преизбирането ѝ на поста.
Освен това те се усъмниха в твърденията ѝ, че не е била наясно с ширещата се корупция в държавния петролен гигант Petrobras, особено след като е била шеф на борда на директорите години наред.
Разкритията за корупцията в държавната компания донесоха обвинения срещу членове на партията на Русеф, шефове на компании и влиятелни членове на други политически формации. Но освен това изиграха ключова роля в подкопаването на доверието към правителството.
Въпреки че можеше да се възползва от възможността адвокатите ѝ да я представляват на заседанието, Русеф реши да се защитава сама. Това решение обаче по-скоро е с цел да остави следа в историята, отколкото да промени мнението на сенаторите.
©EPA/БГНЕС
В зависимост от резултата от гласуването по процедурата за импийчмънт появата ѝ в сената може да се окаже последната ѝ битка и да сложи край на 13-те години на власт на Работническата партия.
Обръщайки се към „любимата си Бразилия“, тя настоя, че обвиненията срещу нея са предлог за отстраняването ѝ. Тя каза, че е съдена за действията на правителството ѝ като цяло, а не за конкретните обвинения срещу нея.
Освен това Русеф отбеляза, че макар делото по импийчмънт да не може да се сравнява с военния преврат в страната от 1964 г., след който тя е хвърлена в затвора и измъчвана, процесът в крайна сметка ще отвори дълбока рана в обществото.
Тя посъветва сенаторите преди да решат как да гласуват, да сверят собствената си съвест.
Думите ѝ бяха в пълен контраст с разменените нападки на по-ранна фаза, които накараха председателя на сената Ренан Калейрус да нарече процедурата „лудница“.
В крайна сметка 81 сенатори ще гласуват след още един дълъг рунд речи днес, който се очаква да продължи 15 часа. Така че до 31 август съдбата ѝ ще е ясна.
Ако две трети одобрят импийчмънта, Русеф ще бъде отстранена от длъжност за постоянно и няма да може да заема държавен пост 8 г.
В такъв случай и.д. президентът Мишел Темер ще остане на поста до 2018 г. Макар той да е бивш съюзник на Русеф и вицепрезидент, правителството му изглежда толкова уверено в изхода от процеса, че вече е планирало бърза церемония по встъпване в длъжност, за да може Темер да посети Китай за срещата на Г-20 на 4 септември.
И докато Русеф се защитаваше в сената, Темер поздравяваше бразилските олимпийци в съседната сграда – президентския дворец.
Поддръжниците му вярват в способностите му да изгражда съюзи и да вкара обратно в релсите икономиката. Противниците му обаче се опасяват, че ще получат консервативна власт и мерки за икономии, за които повчето бразилци не са гласували.
В същото време разследването за корупция в Petrobras продължава на фона на дълбоко дискредитираната политическа класа. Политическата стабилност в страната остава далечна перспектива.
Снимки от демонстрациите в подкрепа на Русеф:
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.