На книжния пазар вече е книгата на проф. дфн Светослав Ставрев „Скенерът: защо така и може ли иначе“, представена днес в аулата на СУ „Св. Климент Охридски“. Публикуваме част от предговора към нея (със съкращения):
„Обикновено авторите обясняват накратко причините да напишат книгите си в предговорите. Така съм сторил и аз.
Първо, в света се натрупват опасни напрежения, които започват да избиват на повърхността и застрашават целия свят – икономически, социални, религиозни и др.
Глобалните процеси протичат преобладаващо хаотично, неуправляемо или зле управлявано. Не се виждат вдъхващи надежда институционални, легални и легитимни инструменти за решаването им. Мисля, че читателят ще намери в книгата редица не съвсем обичайни отговори за някои от тези въпроси.
Второ, никога до сега не съм бил толкова сигурен, че обществото, в което живея, има нужда да преосмисли пътя по който се движи, преди да е станало непоправимо късно. Управляващите традиционно избягват да се занимават със сериозните за нацията въпроси, народът най-често не изгаря от желание да обсъжда и участва в решаването на тези въпроси, а елитите, доколкото ги има, мълчат или никой не ги слуша.
Страхувам се, че ние все повече загниваме като общество и държава, а това заплашва бъдещето ни повече, отколкото си мислят мнозинството българи днес. Нещо трябва да ни накара да се замислим, уплашим и евентуално, събудим. Защото, ако не го сторим, бъдещето ни е застрашено.
Трето, човешкото познание в сферите на икономиката, социологията и политиката се намира в явен застой. Няма нови значими идеи, чопли се на плитко, конюнктурно, „дизайнерски“, инструментално-технологично, поръчково. Догматиката се е настанила
удобно в университети, изследователски центрове, в политиката и медиите. Тя е враждебна е към всеки свеж полъх на идеи и тъпче на едно място.
Напълно съм уверен, че в книгата се съдържат важни и продуктивни концептуални новости. И накрая, най-вероятно тази книга е последния ми публичен текст. Защото вече казах почти всичко, което имах за казване, с видимо нулев от всяка гледна точка резултат.
А това, сигурно разбирате, има унищожителни за мотивацията на писане и най-вече за публикуване, последствия. Енергията заглъхва по биологически причини и похабяването на остатъците от нея за безполезни от социална гледна точка неща, ми изглежда все по-безразсъдно деяние.
Всичко, което става или пък не става, се дължи на човешкия избор, направен при някакви ограничаващи условия – някога, днес, утре. Станалото вече е непоправимо (взетите някога решения са изпълнени), но са поправими техните последици (никой не може да ни попречи да вземем днес своите нови решения).
Както и на тези след нас.
Заключението ми е: управляемостта се загубва на всички нива и мащаби – неподходящи хора вземат погрешни решения, за което те не отговарят, но сметката се плаща от всички останали. Човешкият избор в индивидуален и колективен план става все по-ирационален, прикрит и безотговорен. Натрупват се отрицателните ефекти от лошото управление навсякъде, а лечението на
бедствието, което сами си причиняваме, става много трудно постижимо.
Моята оценка за т.нар. „преход“ от социализъм към… (не съм сигурен към какво точно!) в България от 1989 г. до ден днешен, е с една дума – несъмнен провал. Провалът е едновременно икономически, социален, политически, културен, демографски и страхувам се вече, национално-исторически.
Въпреки преобладаващо есеистичната стилистика, аз си оставам верен на духа на фактите и на техния хладнокръвен, а не угоден някому анализ. Някои икономисти например, сравняват състоянието у нас днес с това преди 1990 г. и твърдят в захлас – развиваме се и то към все по-добро. Забравят обаче да проследят къде бяхме преди в сравнителен контекст- на Балканите, сред бившите соцстрани, сега членки на ЕС и къде сме днес, а също и каква е самооценката хората за динамиката в статуса
им.
Всяка национална общност в хода на своето историческо развитие обичайно преживява както щастливи, така и нещастни моменти. Особено сигурно е това за най-старите държави, сред които е и България. Има обаче възлови в исторически план ситуации, когато от избора „накъде“ зависи дали ще я има в бъдеще една страна или няма да я бъде.
Знаят се не малко „изчезнали“ през времето цели цивилизации, а и безброй по-малки общности. Мястото ни в утрешния свят не ми изглежда никак сигурно, а какво ще се случи зависи от всички нас…“
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...
You must be logged in to post a comment.