Ureport | Политика | Близкият изток | Завръщането на кюрдите в Джизре, бойното поле на Анкара и ПКК (галерия)
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Воня на смърт и на барут се носи от купищата развалини, докато жителите на турския град Джизре се завръщат, откривайки много от домовете си разрушени при военната операция на Анкара срещу местните кюрдски бунтовници. Поне един труп все още лежи в една разрушена къща, разказва Associated Press в очерк за атакувания миналата година град от турската армия.
Джизре е една от малкото, предимно югоизточни, кюрдски райони, където силите за сигурност в Турция, подкрепени с танкове, проведоха мащабни операции срещу екстремистите, свързани с Кюрдската работническа партия ПКК. Бойците искат автономия за кюрдите в югоизточната част на Турция, и бяха издигнали барикади, изкопали окопи и заложили експлозиви, за да опазят районите, в които искат самоуправление.
Днес турските военни частично свалиха 24-часовия полицейски час в града, наложен на 14 декември. Сега полицейският час е между 19:30 и 5 часа сутринта. Отмяната идва три седмици, след като властите обявиха успешния край на военните действия за елиминиране на бунтовниците.
132-хилядният град край бреговете на река Тигър и границите със Сирия и Ирак е най-тежко засегнатият като поражения и брой на жертвите. Мащабът на разрушенията, видим в някои квартали, напомня за първите дни на войната в съседна Сирия – сгради, изкормени от минометния обстрел или частично срутени.
Турската армият обяви, че повече от 600 кюрдски бунтовници са били убити в Джизре. Правозащитни организации твърдят, че освен това при военната операция са били убити и 92 цивилни, а още 171 тела са открит след спирането на огъня на 11 февруари.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Първата вълна жители достигна града днес призори, с коли, натоварени с лични вещи и деца. Полицията внимателно провери документите им, както и съдържанието на автомобилите и чантите им.
Това, което възвращенците видяха, ги шокира.
Сред гилзите, осеяли улиците на квартала Сур жителите се натъкват на зловеща находка – труп на неидентифициран мъж. Воня на смърт се носи и от срината сграда в същия район. Жителите казват, че силите за сигурност са разрушили подземието на сградата, което е било използван за укритие от местните жители.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
„Онези, които са сторили това, не са хора,“ казва Шериф Йозем от Джизре. „Това, което се случи тук, е втори Кобани в една страна, която се смята за демокрация“.
Кобани е град в северна Сирия, населен предимно от кюрди, който претърпя жестока обсада в ръцете на групировката „Ислямската държава“.
Няколко магазина и жилища в квартал Сур са отворени, с разбити стени. Прозорците разбити, вратите откачени, а миризмата на барут още се носи с бриза.
Наложеният от турската армия вечерен час остава в историческия квартал на главния кюрдски град Диарбекир, който също се нарича Сур, както и в Идил – квартал в провинция Шърнак, където турските сили продължават операциите срещу кюрдските бунтовници.
Amnesty International нарича вечерния час като „колективно наказание.“
В Диарбекир импровизирано взривно устройство е избухнало преждевременно, убивайки един заподозрян атентатор и ранявайки четири деца, съобщиха от кабинета на губернатора. Властите смятат, че човекът, който е имал връзки с кюрдските бунтовници, е взривил бомбата случайно в понеделник, докато я пренасял.
По време на вечерния час в Джизре някои хора останаха в най-тежко засегнатите квартали като Сур, Джуди и Нур, докато други избягаха.
Айше Маги, майка на пет деца, потърсила безопасност на други места в града, днес инспектира щетите на скромен си дом със сълзи в очите. Двa снаряда са пробили тавана на банята и коридора й.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
„Няма начин да живеем тук“, казва жената.
Собственикът на магазин за обувки Несим Чавушоглу, който също се измъкнал от вечерния час, се вайка над унищожената фасада на магазина си.
„Това е всичко, което е останало“, казва той, сочейки към развалините, от които се подават няколко кутии с обувки.
Кварталът е изписан с графити на ПКК и инициалите на нейните женски и мъжки градски младежки крила, YDG-H и YDGK-H. Надпис „Кюрдистан“ стои върху няколко витрини, а портрети на убити кюрдски жени бойци красят стената на една уличка.
Губернаторът на провинция Шърнак Али Шу предупреди връщащите се жители на Джизре да внимават за неоткрити взривни устройства в домовете си. Тази сутрин проехтяха три силни гърмежа, които според полицията бяха контролирани експлозии за прочистване на капаните.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Областният управител, който вини екстремистите за унищожаването на града, заяви, че 708 барикади са били демонтирани, 264 траншеи – запълнени, а 1409 самоделни взривни устройства – унищожени.
Освен това служби за сигурност са заловили „голям брой“ автоматични оръжия, друго огнестрелно оръжие и ръчни гранати.
„Те унищожаваха къщи, поставяйки експлозиви от кухните до спалните. Нападаха коравосърдечно и безмилостно, без да правят разлика между военни, полицаи, жени, мъже, стари или млади“, казва Шу.
Правителството твърди, че повече от 300 членове на силите за сигурност са загинали от юли 2015 г. в борбата с кюрдските бунтовници.
Междувременно правозащитни групи многократно изразиха загриженост от големия брой цивилни жертви покрай военната офанзива на правителството. Йозтюрк Тюркдоган, който оглавява базираната в Анкара Асоциация за човешки права, казва, че още 171 тела са били изтеглени от три подземия в Джизре, откакто Турция обяви края на битката.
„Смятаме, че тези хора са били невъоръжени и цивилни“, казва той.
Снимка: ЕРА/БГНЕС
Тюркдоган вини властите също, че са използвали времето от края на военните операции до вдигането на вечерния час, за да унищожат всички доказателства за извършени прегрешения.
„Подземията са сринати до основи“, казва той.
Полицията обяви, че е нямало начин вечерният час да бъде вдигнат веднага след края на операциите, защото е трябвало войските да изчистят остатъците от експлозиви.
Премиерът Ахмет Давутоглу обеща да възстанови Джизре и други райони, разрушени от сраженията.
ПКК, смятана за терористична групировка от Турция и нейните съюзници, води битки в югоизточната част на Турция от 1984 г. насам. Оттогава конфликтът е убил десетки хиляди хора. Крехкият две-годишен мирен процес между Анкара и бунтовниците бе взривен през юли 2015 г. след самоубийствен атентат срещу кюрдски студенти в пограничния град Суруч, който уби 32 младежи.
Нуретин Гюлер, на 55, който е остана в Джизре по време на най-ожесточените сражения, е песимист за следващата фаза.
„Те казват, че операциите са приключили, но просто не знам“, казва мъжът. „Ако не се постигне мир … това не е краят“.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.