©EPA/БГНЕС
Предстои революция в сферата на изкуствения интелект в следващите 3 години. Тези технологии ще са вградени навсякъде около нас и чрез комбинация от сензори и мрежи ще превърнат всички налични системи в умни. Изкуственият интелект ще развие идеите за прозрачност и за безконтактно взаимодействие с устройства и информация. Всичко ще е персонализирано и лесно за употреба. А сензорните данни ще ни дават възможност да вземаме по-лесно решения. Това прогнозира в анализ ръководителят на фондация X PRIZE д-р Питър Диамандис.
Неочаквани последици от конвергенцията … Това се случва, когато ефектът на осем различни експоненциални технологии стане реалност. Един експерт може да е много добър в предсказването на растежа на само една подобна технология като Интернета на вещите Internet Of Things (IoT) – връзката между физическите обекти, които могат да се управляват дигитално от разстояние с различни компютърни мрежи.
Опитайте се обаче да пророкувате, докато в същото време изкуственият интелект, роботиката, виртуалната реалност, синтетичната биология и изчисленията не спират да удвояват ръста в развитието си, да се променят и комбинират. Изниква едно много вълнуващо и непредвидимо бъдеще.
Миналата година по време на организираната от мен среща Abundance 360 реших да изследвам тази концепция в рамките на дискусии, които нарекох „Катализатори на конвергенцията“. За всяка от технологиите открих експерт, който да открои петте най-значими скорошни пробиви в сферата (2012-2015 г.) и петте очакваните пробиви (2016-2018 г.). След това изследвахме изникващите пред нас модели
Експертът по изкуствени интелект, който избрах, беше Стивън Голд. Той е ръководител на маркетинговия отдел на IBM Watson и е вицепрезидент по бизнес развитието и партньорските програми. Но ето малко контекст, преди да се гмурнем в проблематиката.
Изкуственият интелект е умението на компютъра да разбира какво го питаш и после да намира най-добрия възможен отговор на базата знанието, с което разполага. Можете да си го представите като гласовите асистенти за смартфон на Apple – Siri и на Google – Google Now, като Джарвис от „Железния човек“ или компютъра Watson на IBM (б.р. – захранен с няколко терабайта информация, той е специално предназначен да отговаря на директно зададени въпроси).
Напредъкът в последните години е огромен – в момента има състезание между най-големите технологични компании в света за прилагане на изкуствения интелект за военни цели. Скоро тази технология ще е най-важното средство за човешко взаимодействие, създавано някога. Тя ще увеличи възможностите, като предложи прост потребителски интерфейс за всички други експоненциални технологии. Изкуственият интелект ще ускори създаването на свят на охолството. А възможните приложения са смайващи. Помолих Стивън да сподели петте най-важни открития в последните години, за да илюстрира някои от тях.
„Невероятно е. В продължение на 50 години си създавахме определени представи за изкуствения интелект. Едва през последните няколко години обаче видяхме фундаменталната трансформация на самата технология.“
Петте пробива в изкуствения интелект
През 2011 г. компютърът на IBM победи двамата най-големи шампиони в телевизионната игра Jeopardy (б.р. – състезание, основано на отговаряне на въпроси на различна тематика в няколко рунда; технически на участникът се представя отговора, а той трябва да състави въпроса. Победата на “Watson” е знакова, заради когнитивният характер на играта, който предполага асоциативно мислене освен добра памет). Това беше исторически момент – полетът при Кити Хоук (б.р. – градчето, край което е изпробван самолета на Братя Райт) на изкуствения интелект.
„Това беше първата съдържателна, комерсиална демонстрация на възможностите на тази технология. Искаме да докажем, че е възможно комбинирането на някои уникални технологии – изкуствен интелект, естествен език, контекст, машинно изучаване и дълбоко изучаване, анализ на данни – и да направим нещо с цел, което в идеалния случай може да бъде комерсиализирано“, обясни Голд.
В последните няколко години системи като Siri и Google Now ни отвориха очите, че не е нужно да сме вързани за лаптоп, за да имаме безпроблемен досег с информацията. В техния модел изкуственият интелект преминава от гласовото разпознаване към комуникация на говорим език, както и към възможността да се създава, а не само да се получава, информация.
„При машинното научаване човекът помага на компютрите. При дълбокото научаване системите започват да се развиват и учат сами“, обясни Голд.
„Исторически погледнато, системите винаги са били тренирани. Те биват програмирани. С времето езиците за програмиране се промениха. Определено стигнахме надминахме FORTRAN и BASIC, но останахме ограничени от конвенционалните им правила и логика за структурирането на данните“, допълва той.
Сега минаваме в сферата на изкуствения интелект и когнитивните изчисления, и изследваме умението на компютрите да се учат без чужда помощ.
Разпознаването на изображения се разви изключително много в последните няколко години. Facebook и Google Photos имат десетки милиарди изображения в платформите си. С толкова много данни на разположение, те (както и много други) развиват технологии, които отиват далеч отвъд разпознаването на дадено човешко лице.
Платформите достигнаха до алгоритми, които могат да ти кажат какво има на снимката – лодка, самолет, кола, котка, куче и т.н. Невероятното обаче е, че алгоритмите разпознават обекти в изображенията по-добре от хора.
Приложенията на тази технология могат да бъдат страшно много. Представете си изкуствен интелект, който изследва рентгенова снимка, томографско изображение или резултати от ядрено-магнитен резонанс и открива нередности.
Изкуственият интелект влияе върхъ все повече индустрии и професии. Това няма как да остане скрито от училищата и университетите, които увеличават дисциплините, свързани с него и машинното обучение.
IBM например работи с над 150 партньора за разработване на курсове по когнитивни изчисления за бизнес и технологично ориентирани университетски специалности.
Петте бъдещи открития
Какво ни очаква в близко бъдеще? Предположенията на Голд за най-вълнуващите и пробивни открития през следващите три години.
Ако сте предприемачи и инвеститори, това са сферите, върху които да се фокусиране. Възможностите са огромни:
Алън Тюринг създава „Теста на Тюринг“ преди повече от половин век, като проверка на възможностите една машина да показва интелигентно поведение, което не се различава от човешкото. Най-грубо казано, ако изкуствена система мине проверката, тя може да се счита за изкуствен интелект. (б.р. – При съвременния „Тест на Тюринг“ независим наблюдател или жури от наблюдатели провежда разговор чрез текстови съобщения с двама събеседници – човек и компютър. Ако компютърът заблуди с отговорите си съдията или съдиите си и те го сметнат за човек, то машината е минала теста. През 2014 г. украинска компютърна програма успя да заблуди една трета подобно жури, че всъщност е 13-годишен ученик от Одеса)
Голд вярва, че системи за изкуствен интелект издъжат изцяло „Теста на Тюринг“ в следващите 3 години. Ако това стане, ще повдигне все повече дискусии за правилното използване и приложение на тези технологии.
Изкуственият интелект ще започне да борави с всички 5 сетива. „Усещанията за допир, мирис и слух ще станат ключови при употребата на изкуствен интелект. Той ще да възприема цялата тази допълнителна информация“, предрича Голд.
Когато това се приложи в компютрите, хората ще навлезем в много по-интуитивна и естествена екосистема, свързана с всичките сетива.
Изкуственият интелект ще помогне за разрешаване на някои от най-големите предизвикателства в обществото.
„Обсъждали сме влиянието на изкуствения интелект в здравеопазването. Вече виждаме как правителствата вграждат такива технологии и в помощ на предварителното разкриване на терористична дейност.“
Ще видим революционни стъпки в борбата с климатичните промени, демократизирането и преработването на образованието, достигането до нови научни открития, балансирането на енергийните ресурси и разработването на решения за други големи въпроси.
„Мисля, че изкуственият интелект в здравеопазването ще се разпространи много по-широко и бързо, отколкото някой очаква. Дори днес, изкуственият интелект и машинното обучение се използват в онкологията, за да се определят най-добрите методи за лечение на отделен пациент“, разказа Голд.
Това далеч не е всичко. Изкуственият интелект се използва за клинични опити с хора, роботизирани хирургически операции, разчитане на радиографии и анализ на генни модели.
Предстои революция в сферата на изкустения интелект в следващите 3 години. Тези технологии ще са вградени навсякъде около нас и чрез комбинация от сензори и мрежи ще превърнат всички налични системи в умни. Изкуственият интелект ще развие идеите за прозрачност и за безконтактно взаимодействие с устройства и информация. Всичко ще е персонализирано и лесно за употреба. А сензорните данни ще ни дават възможност да вземаме по-лесно решения.
Анализът е дело на д-р Питър Диамандис – ръководител на фондация X PRIZE, която поощрява финансово най-фундаменталните научни открития в полза на човечеството. Той е водещ изследовател и бизнес консултант в сферата на новите технологии. Има научни степени по молекулярна генетика, аерокосмическо инжинерство и медицина от Масачусетския технологичен институт и Харвард. /БГНЕС
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.