Снимка: БГНЕС
В последните две години темата с електронното гласуване се утвърди като една от най-обсъжданите в България. В подкрепа на възможността да гласуваме и дистанционно, по електронен път, гласуваха 1.883 милиона на октомврийския референдум – близо два пъти повече от резултата на най-голямата партия в България (и парламента) ГЕРБ.
Въпреки това идеята, че българите в чужбина могат да окажат сериозно влияние на политическото риалити – и ъндърграунд – у нас е на път да се сблъска челно с едно на пръв поглед дребно предложение за изменение на Изборния кодекс. То е внесено именно от партията на премиера Бойко Борисов.
Днес депутати, начело с председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, внесоха законопроект, с който на следващите избори трябва да бъде въведен 32-ри многомандатен изборен район – за гласоподавателите в чужбина.
От мотивите към предложението става ясно, че се прави, за да може избирателите извън страната да гласуват за кандидатски листи и с преференция, а не само за партии и коалиции. Досега те нямаха възможност да го правят, което ги поставяше в дискриминирано положение спрямо избирателите в България.
На пръв поглед предложението изглежда напълно логично и отговаря на дългогодишни призиви от българската диаспора. На втори – крие в себе си опасен риск, който може да обезсмисли 2-годишните усилия за въвеждането на е-гласуване в изборното ни законодателство.
Създаването на нов МИР предполага, че за него трябва да бъде определен брой на депутатите, които ще бъдат излъчени в парламента. Проблемът обаче се корени във факта, че по регламент многомандатните изборни райони в България се определят на базата на населението в съответния район.
Статистиката на ЦИК от последните парламентарни избори през 2014 г. показва, че на тях правото си на глас са упражнили близо 130 000 българи в чужбина. Надеждата за въвеждане на електронния вот е, че може да увеличи броя им многократно.
Ако предложеният от ГЕРБ 32-ри МИР бъде въведен, остава въпросът как ЦИК ще определи предварително броя на мандатите за разпределяне от чужбина – дали на базата на общия брой на гласоподавателите зад граница, или на броя гласували на последни национални избори.
И при двете опции сметката изглежда крайно субективна. Особено предвид факта, че голяма част от българите зад граница все още присъстват в изборните списъци в общините си по постоянен адрес – и така участват в разпределението на депутатски места там.
Мотивирайки предложението си, депутатите от ГЕРБ припомнят критиките на Венецианската комисия за неравномерното разпределение на депутатските мандати в отделните региони, което се дължи основно на минималния брой места за всеки от тях – четири. Така се създава ситуация, при която депутат от Видинска област влиза в парламента с много по-малко спечелени гласове от свой колега в Софийска.
При осъществяване на идеята на ГЕРБ обаче този казус може да придобие много по-големи размери. В случай че ЦИК реши да даде на регион „Чужбина“ мандати на базата на общия брой гласоподаватели зад граница, то броят им трябва да съответства на 2 милиона души и да е около 71 депутатски места (при общо 6.7 млн. души в избирателните списъци). Ако решението бъде мандатите да се разпределят спрямо гласовете от чужбина на миналите избори, броят им ще е между 4 и 5.
Твърде голяма въпросителна за нещо толкова важно.
Ето и една революционна алтернатива. Ако аз като гласоподавател с постоянен адрес по лична карта в град Ямбол гласувам електронно от редакцията на Ureport, гласът ми ще отиде в Ямболския МИР. Тогава какво налага създаването на МИР в чужбина, вместо всеки глас зад граница да бъде разпределян спрямо адреса на гласоподавателя.
Това съвсем не е толкова трудно постижимо, особено по електронен път. Обаче може да обърка доста сметки и да даде реална тежест на българските избиратели в чужбина. Защото сега отново ги запокитва в ъгъла, където се намират през последния четвърт век – с нови процедурни хватки и сметки на ангро от ЦИК.
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
1 | CHF | = | 1.84373 лв |
1 | EUR | = | 1.95583 лв |
1 | GBP | = | 2.19583 лв |
1 | USD | = | 1.76137 лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.