©БГНЕС
След близо 2 седмици мълчание, изхвърленият лидер на ДПС Лютви Местан заяви, че остава в политиката и в Народното събрание; че разривът в ДПС е поради факта, че е „стъпил на руска мина преди Коледа“; че пътят на ДПС към властта минава през дясното; че се гордее с направеното от него като лидер на Движението за права и свободи (ДПС). Това беше направено на пресконференция в БТА, където Местан дойде заедно със съпругата си Ширин и част от депутатите, които напускат ПГ на ДПС заедно с него.
„Българският национален интерес е свързан не с Русия, а с ЕС и НАТО. Променената геополитическа среда не трябва да зарежда българското общество с песимизъм за здравината на ЕС и НАТО, а е още един аргумент за укрепване на евроатлантизма“.
„Ако се случи подобно нещо, то ще се разполага в полето на либералдемократичното направление, което ще има за основна цел евроатлантическото развитие на България“. Така Местан отговори на въпрос за бъдещ политически проект, като поясни, че в момента се правят опити такъв евентуален проект да бъде предварително обруган и обявен за ислямистки.
Той разкри, че НСО е оттеглило охраната си от него, което е съвпаднало по време с изтичането на ултиматума за неговата оставка. За това му е било съобщено по телефона, на 22 декември, около 19.30 ч. Час по-късно Местан имал предварително уговорена среща с турския посланик относно посещения на „високопоставени турски официални лица“ на възпоменателните тържества по възродителния процес в Кърджалийско. Няколко дни след това турският външен министър Мевлют Чавушоглу, който трябваше да присъства, отказа визита – в контекста на случилото се с Местан, отстранен от ръководния пост с мотива, че е „предал националните интереси на България“ и протурски политик.
Първа част: Местан – войната срещу мен
В началото на пресконференцията си Местан припомни епитетната война срещу него от последните дни – „собственик на електроцентрали“, „женкар“, „шпионин“, „предател“. По думите му това е станало заради неговия опит да спаси „ДПС от образа на проруска олигархична партия, като я разположи стабилно в полето на европейските и евроатлантически ценности“.
Той изброи „греховете“, в които е обвинен, и с които се гордее: решението за прекратяване на мандата на кабинета „Орешарски“ след европейските избори през 2014 г. – „ключово важно решение, което целеше да осигури плавен преход“; позицията по „Южен поток“ – „бях първият представител на тогавашното управляващо мнозинство, който заяви, че проектът е възможен само с участието на евроатлантическите ни партньори, тъй като проектът беше придобил геополитически измерения“;
„Тогава, ако си спомняте, освен условието за съответствие с Третия енергиен пакет, поставихме и още едно условие – Русия да се върне на полето на международното право заради анексирането на Крим. Не знам чии интереси сме засегнали с тази позиция, или за кои фирми говори премиерът Борисов, заради които ЕС си е променила позицията
(В интервю по bTV наскоро Бойко Борисов заяви, че в ЕС разбрали за някакви фирми, които искат да строят – и замразили проекта. През август 2014-а обаче Румен Овчаров обвини директно Борисов, тогава бивш премиер, че е „вкарал в играта“ – „Южен поток“ – фирми, свързани с Делян Пеевски и Цветан Василев“.)
Местан припомни и друга знакова позиция на ДПС – за украинската криза, декларацията по повод убийството на Борис Немцов, „систематичният опит за възстановяване на диалога с дясното, започнал с кафето в Кърджали с г-н Борисов“.
Възстановяване на диалога с Анкара беше едно от основанията за обвинения в ислямизъм, каза Местан. „Смятам това за един от най-знаковите пробиви на партията в този период, защото България трябва да има стратегически осмислени отношения с Турция, за една част от българското население оттатък живеят майка, сестра, брат, братовчед, не познавам българско семейство, което не е разделено, и отричането на тази връзка е противоестествено, защото тази връзка е емоционална и естествена“.
„Една немалка част от анализаторите и българското общество възприемат Турция и съвременна Турция образа на някогашния османски владетел. В нашето разбиране Турция е стратегически партньор и има нужда от нарочна стратегия с отношенията й, за да извлече България ползи. Бих предложил на всички лидери на останалите ПГ, на парламентарни и извънпарламентарни партии да бъдат в активен диалог с нашите съседи“.
Той припомни и делото, заведено в Европейския съд за правата на човека в Страсбург заради десетките глоби, наложени заради употребата на майчин език. „Това е само юридическата изява на една много ясна категорична подкрепа към принципа на идентичността като условие за интегрирането ни в българското общество. Ако някой очаква интеграция за сметка на идентичността ни, нас ни няма. Защото това би била асимилация – това е логиката на възродителния процес“.
Идваме до прословутата декларация за сваления руски самолет, посочен в речта на почетния председател д-р Ахмед Доган като основен мотив за изключването ни, заяви Местан, който беше категоричен, че не приема изложените мотиви в речта на Доган.
„Стратегическата цел е ДПС да се върне на власт през парадния вход, да се върне избирателят, а не свързаните с ДПС бизнес интереси, които и без това са на власт. Това би станало, ако политическото пространство, полето на ДПС се разминира и освободи от едни много опасни и устойчиви митологеми, с които бе обраснал публичният ни образ. А именно, че ДПС е етнокорпоративна олигархична партия на рускките интереси. Положих огромни усилия да разминирам това поле – с ярък евроатлантизъм“.
„Пътят на ДПС към властта минава през дясното. Управление с дясното би означавало признание за качественото израстване на ДПС“, заяви Местан, който се определи като „романтичен сапьор“. Някъде преди Коледа стъпих на руска мина, каза той и цитира Цветан Тодоров, че светът се дели на наш и техен, на наши и врагове, краят на конфликта настъпва не с отстраняването на врага, а с ликвидирането му, а на първо място противникът се дехуманизира, става гад, влечуго, чакал и така елиминирането му става приемливо за всички. Точно това наблюдавам върху себе си, завърши той.
„Искам обаче да заявя категорично: няма да бъда уплашен, ще продължа да отстоявам европейско либерално-демократично направление и всеки, който търси мястото си в това управление, ще види м мое лице партньор. Оставам в политиката. Мога да бъда изключен от партията, но не мога да бъда изключен от идеите си“.
Той беше категоричен, че не приема нито начина, нито мотивите – особено мотивите, „с които бях отстранен и екзекутиран политически ритуално, в най-ярките образци на сталинизма и тоталитаризма, без право на последна дума“.
Как се е развила ситуацията
От разказа на Местан стана ясно, че е попитал зам.-председателя на ДПС Рушен Риза дали ще има достъп до заседанието в „Боянските сараи“ на 24 декември, който му казал, че ако има такъв достъп, ще му звънне. „Беше ясно, че няма да имам достъп, още при определянето на мястото на екзекуцията – Сараите“.
Местан заяви, че по телефона му било намекнато, че трябва да подаде оставка. Неговата реакция след речта на Доган била да се проведат дебати вътре в партията и на Централен съвет да поиска вот на доверие. Само че никой нямаше интерес от такъв дебат, заяви той, пояснявайки, че тезата „Доган отстреля Местан заради Русия“ няма как да се разбере от избирателя.
„Смятам обаче, че има нужда от дебати кой как дефинира българския национален интерес и кой как работи срещу него, ще се опитат да сведат евроатлантическите позиции да ги стеснят до протурски и точно това наблюдаваме, точно тази теза се съдържа и във въпроса. Позицията, изразена и в тази декларация (по повод сваления руски изтребител – б.р.), е ярък пример за евроатлантизъм. Ако изобщо има нещо турско, то е дотолкова, доколкото Турция е член на НАТО“.
Бившият лидер на ДПС заяви, че е известявал премиера Бойко Борисов за своята среща с премиера на Турция Ахмет Давутоглу. Той разказа защо се е наложило да остане в турското посолство няколко часа – до заминаването си в Кърджали.
„На следващия ден по телефона ми беше намекнато, че ще ми бъде поискана главата – чрез важен посредник. На 22 декември посредникът съобщи, че тази оставка се очаква до края на деня. Аз в Кърджали казах, че все още не ми е поискана официално оставката. Тя бе поискана ултимативно, противоуставно, чрез посредник. Аз трябваше да призная за грешка декларацията, трябваше да призная с този акт правотата на критиката, и доброволно да се оттегля. Ако ми бе казано – абе имаш някакви качества за парламентарен оратор, но не ставаш за лидер, аз това бих го разбрал. Но някой да иска да подам оставка като грешна на една откровено правилна политика, каквато съм водил“.
Местан заяви, че охраната му е била свалена изцяло в 19.26 ч същия ден и запита как е възможно един вътрешно-политически акт да съвпада по време с изтичане на срока за оставката му, след като е бил две години с охрана. След което, предвид срещата с турския посланик, се обадил в посолството и поискал кола. Местан даде да се разбере, че е имал опасения за своята и сигурността на семейството си.
Той се обадил на президента Росен Плевнелиев, (към който е НСО – б.р.) и попитал какво става, на което президентът отвърнал, че не знае, но ще провери и ще се обади на следващия ден, „след като разговаря с компетентните органи“.
„Моят проблем не беше „следващият ден“, а същата нощ. Нямаше с какво да се придвижа до посолството или по начин, който да осигури безопасността ми. Дали съм имал съмнения за своята безопасност? Отговорът ми е категорично „да“, и не искам никой да изпада в моето положение. Обадих се в посолството, за да ми изпратят кола. По частен път осигурих собствената си безопасност и на семейството ми и след известен престой успях да създам такава организация и два-три дни спах извън София, при приятели“.
В крайна сметка охраната му от НСО била частично възстановена на следващия ден, стана ясно от изявлението на Местан. На въпрос кои са бизнес интересите, Местан не назова името на Делян Пеевски, но заяви, че 19 години е бил депутат и „все пак част от тази система“.
„Утехата за мен е, че всичко, което ми се случва, показва, че май не съм бил съвсем част от тази система“, каза Местан. Той посочи, че „не е възможно никой да ме страхува“. В крайна сметка той потвърди, че предложението за назначаване на Делян Пеевски за шеф на ДАНС е било на Сергей Станишев и на самия него.
„ДПС е така устроено, че не може да търпи друг лидер, освен почетния председател на ДПС г-н Доган. Опитах се да я демократизирам“, каза още Местан.
Видео
ян. 30, 2017 Коментарите са изключени за Диктатура на ТВ-тариата
„Първо. Давам на новия парламент две седмици от свикването му да започне конкретна работа по приемането на решенията на народа от референдума. Ако за две...31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
31 ян., 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И Австрия забранява бурките
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за С ново броене прокуратурата брои референдума за задължителен
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за И дете с белезници след забраната на Тръмп за бежанците
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Гръцките фермери блокираха пътя при Промахон
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Анкара прати турски военни в гръцки води
CHF | = | лв | |
EUR | = | лв | |
GBP | = | лв | |
USD | = | лв |
ян. 28, 2017 Коментарите са изключени за Разни комшии, разни идеали
ян. 31, 2017 Коментарите са изключени за Върви, народе обгазени!
Над 10 емблематични за София паметници осъмнаха с противогази и табели с иронични надписи. Причината за мащабна акция на неправителствената организация „Спаси...дек. 09, 2016 Коментарите са изключени за Стотици руски спортисти са облажили от допинга
Над 1000 руски спортисти, сред които и олимпийски шампиони, са се облагодетелствали от държавната руска допингова програма между 2011 и 2015 г. В най-малко 30 спорта,...
You must be logged in to post a comment.